skip to Main Content
+387 61 529 005 office@novival.info

Održan stručni skup na temu “Utjecaj projekta Gornji horizonti na rijeke hercegovačkog krša”

Blagaj, 2.10.2024. – Udruga Dinarica Mostar, u saradnji i uz podršku Omladinskog kluba “Novi val” Blagaj, uspješno je organizirala stručni skup posvećen temi “Značaj projekta Gornji horizonti na rijeke hercegovačkog krša”. Skup je okupio stručnjake, predstavnike organizacija civilnog društva, ekološke aktiviste, predstavnike relevantnih institucija te zainteresiranu javnost kako bi se razmijenile informacije i mišljenja o potencijalnim ekološkim posljedicama ovog megaprojekta.

Osnovni cilj skupa bio je upoznati učesnike s projektom Gornji horizonti te njegovim potencijalnim značajem za rijeke i druge ekosisteme u području hercegovačkog krša. Diskutiralo se o mogućim promjenama u prirodnom okruženju sliva rijeke Neretve, s posebnim fokusom na rijeke Bunu, Bunicu i Bregavu. Posebno zabrinjavajuća tema bila je i mogući porast saliniteta vode u donjem toku i delti Neretve, uključujući dijelove rijeke koji prolaze kroz Republiku Hrvatsku.

„Djelovanje Federalnog ministarstva okoliša i turizma je očuvanje okoliša pa samim tim i očuvanje prirodnih vrijednosti koje smo naslijedili od naših predaka, a koje trebamo ostaviti budućim generacijama. Trudimo se da povećamo procent zaštićene teritorije obzirom na raznolikost biodiverziteta. Procent zaštite za sada je mali ali trudimo se da ga povećamo u skladu sa potpisanim Kunming-Montreal sporazumom i njegovim Ciljem 3 gdje su se zemlje na globalnom nivou obavezale da će zaštititi 30% svoje teritorije.“ – naglasila je Zineta Mujaković , šefica odsjeka za očuvanje biološke i pejzažne raznolikosti, Federalno ministarstvo okoliša i turizma.

Stručnjaci koji su učestvovali na skupu podijelili su svoja znanja i iskustva o značaju velikih hidroenergetskih projekata na okoliš, s posebnim akcentom na osjetljive ekosisteme koji su prisutni u regiji.

„Zbog voda i budućih generacija isplati se potruditi i naći rješenje koje će problem Gornjih horizonata i izgradnje takvih infrastrukturnih objekata staviti u okvire prihvatljivosti za sve u okolišu, a posebno za ljude koji žive u slivu rijeke Neretve. Sam projekt po sebi zamišljen je dobro sa lošim posljedicama za one koji nisu vezani za proizvodnju električne energije. To bi se trebalo mijenjati.“ – dodao je  Nebojša Jerković predsjednik udruge Malo more, Komarna, Dubrovačko neretvanska županija, Hrvatska.

Učesnici su imali priliku aktivno učestvovati u diskusiji, iznositi svoja mišljenja te postavljati pitanja od značaja za ovu važnu temu. Sastanak je još jednom naglasio značajnu ulogu organizacija civilnog društva u procesima koji se tiču zaštite okoliša, kao i važnost zajedničkog djelovanja u interesu očuvanja prirodnih resursa regije.

Sastanak je organizovan u sklopu projekta: „Mreža Arhus centara za zelenu agendu i zaštitu životne sredine“, koji se realizuje u okviru EU programa za „Podrška za postojeće i novoosnovane mreže organizacija civilnog društva“.
Search