Mladi u pokretu: Put prema znanju i promjenama
Mobilnost mladih: Više od iseljavanja
Naše društvo mobilnost mladih često asocira sa iseljavanjem mladih van Bosne i Hercegovine, iako ona uz to podrazumijeva i druge oblike kretanja podstaknute šarolikom lepezom razloga. Mobilnost mladih u drugačijoj perspektivi od one koju ima naše društvo jeste kretanje mladih kroz programe mobilnosti u svrhu umrežavanja, učenja, integracije, stjecanja autonomije, novih vrijednosti te ličnog rasta i razvoja. Kada se pravilno razumije i podrži, mobilnost postaje ključ za osnaživanje mladih i njihovo aktivno uključivanje u društvene tokove.
Podrška mobilnosti kroz programe i institucije
U ovakve programe najčešće ulaže Evropska unija, ali prostor za pokretanje i finansiranje programa mobilnosti imaju i različite institucije, kako domaće tako i internacionalne. Tako sada mladi širom Evrope, osim onih koje im nude domaće institucije, imaju na raspolaganju i programe poput Erasmus Plus, Evropske snage solidarnosti (European Solidarity Corps), SALTO Youth, AIESEC, CEEPUS i druge putem kojih u inostranstvu mogu volontirati, studirati, raditi, ići na obuke i treninge i slično uz stipendije ili plaćene troškove puta, smještaja i džeparca. Lokalne vlasti su također dužne mladima obezbijediti prilike za mobilnost, podsticati ih da učestvuju na međunarodnim prilikama za mobilnost, ali i obezbijediti finansijsku podršku. Osim međunarodnih razmjena, Bosna i Hercegovina mora raditi i na umrežavanju mladih unutar zemlje s obzirom na to da su osnovni uslovi za mobilnost mladih unutar zemlje otežani činjenicom da gradovi i općine nisu najbolje povezani međugradskim prijevozom, posebno kada je u pitanju željeznički saobraćaj.
Iako BiH mladi posljednjih decenija više putuju, postotak onih koji su učestvovovali u ekskurzijama unutar i van BiH, na studenskim razmjenama, ljetnim školama i kampovima nije na zavidnom nivou. Najčešće se mobilnost mladih u BiH provodi kroz nevladine organizacije, škole i univerzitete koji kroz svoje međunarodne projekte omogućavaju mladima da putuju.
Podsticanje kulturne razmjene i razvoja turizma, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou, pruža mladima priliku za sticanje novih iskustava i proširenje svojih vidika. Razmjena ideja, upoznavanje različitih kultura i učešće u međunarodnim projektima jačaju njihove interkulturalne kompetencije i društvenu svijest. Kroz ove aktivnosti, mladi razvijaju kreativnost, samopouzdanje i prilagodljivost, što ih čini konkurentnijima na tržištu rada. Istovremeno, ovakvi programi doprinose njihovom profesionalnom umrežavanju i otvaraju mogućnosti za buduću saradnju, čime se direktno utječe na kvalitet njihovog ličnog i profesionalnog razvoja.
Informisanje mladih kao ključ uspjeha
Mladima u zemlji sa malo prilika, mogućnost da borave u stranoj zemlji uz plaćene troškove sa ciljem upoznavanja, umrežavanja i učenja možda zvuči i nestvarno. Ključni razlog je nedovoljna promocija programa mobilnosti, što rezultuje slabom informisanošću mladih o ovim mogućnostima. Podaci pokazuju da su mladi i dalje nedovoljno informisani uprkos tome što su općine i regije preuzele obavezu da aktivno promovišu i podržavaju razvoj informativnih i savjetodavnih centara sa ciljem pružanja informacija o brojnim aspektima života uključujući savjete o slobodnim aktivnostima, sportu, kulturnim programima, mogućnostima za privremeno zapošljavanje, stručnom osposobljavanju i obuci, kao i informacije o stambenim rješenjima i radu omladinskih organizacija.
Kako bi se unaprijedio položaj mladih i zadovoljile njihove potrebe, potrebno je sistemski podržati otvaranje informativnih centara sa stručnim kadrom, koji će pružati relevantne informacije i savjetovanje. Javnim medijima, poput radija i televizije, treba osigurati prostor za promociju tema važnih mladima, kao i za predstavljanje njihovih aktivnosti. Istovremeno, ključno je obezbijediti finansijsku i logističku podršku omladinskim medijskim projektima, uključujući web portale, časopise te televizijske i radijske emisije, čime bi se mladima omogućio glas u javnom prostoru i razvoj njihovih kreativnih potencijala.
Mobilnost i informisanje mladih nisu luksuz, već neophodnost za razvoj društva koje prepoznaje potencijal svoje omladine. Ulaganjem u infrastrukturu mobilnosti, informativne centre i promociju omladinskih programa, BiH može osigurati budućnost koja je naklonjena mladima.