Eko igračke od kukuruznog Škroba
“KP Production” novi je bh. brend koji se bavi proizvodnjom didaktičkih igračaka za djecu – ali, ne uobičajenih.
Moderni način života kakav živimo čini se da donosi štete koliko i koristi, ako ne i više. Posljednjih decenija prekomjerna upotreba plastike u svim industrijskim sektorima, ali i u svakodnevnici pojedinca dovela je do gomilanja plastičnog otpada. S obzirom da je potrebno više od 400 godina da se plastika u okolišu razgradi, većina još uvijek postoji u nekom obliku. Velike količine odložene plastike dovele su do narušavanja biodiverziteta ugrožavajući opstanak mnogih vrsta i tako poremetile prirodnu ravnotežu na planeti. Prema procjenama u okeanima se već nalazi više od 150 miliona tona plastike, a novih 8 miliona tona dospije u okeane svake godine. Pod direktnim utjecajem ove vrste zagađenja je i sam čovjek.
“Ako ne promijenimo način na koji proizvodimo i upotrebljavamo plastiku, do 2050. u okeanima će biti više plastike nego ribe”, upozorio je svojevremeno Frans Timmermans, prvi potpredsjednik Evropske komisije.
Ohrabrujuća činjenica jeste da ovaj problem više nije ignorisan. 2018. godine Evropska unija donosi Strategiju za plastiku u cirkularnoj ekonomiji koja daje jasne upute za smanjenje plastike u industrijskim sektorima. Godinu dana kasnije izlazi, najbrže ikad u historiji EU izglasana i jednoglasno usvojena, Direktiva o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš koja promovira prelazak na cirkularnu ekonomiju s inovativnim i održivim poslovnim modelima, proizvodima i materijalima.
Danas, model cirkularne ekonomije više nije apsolutna nepoznanica ni u slabije razvijenim zemljama poput Srbije i Bosne i Hercegovine, kao ni njen temeljni dio – koncept nula otpada. Jedna od domaćih inicijativa koja ima za cilj postavljanje temelja za sistemsku tranziciju lokalnih zajednica ka konceptu nula otpada je projekat Opštine sa nula otpada koji se implementira u okviru IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina. Projektne aktivnosti sprovode se u šest pilot opština u Srbiji i BiH: Visoko, Ilijaš, Sarajevo Centar, Bajina Bašta, Vladimirci i Krupanj. Kroz projekat ove opštine će ojačati svoje kapacitete u sistemu upravljanja otpadom, te postati pozitivni primjeri održivog upravljanja otpadom u regiji.
U svrhu jačanja javne svijesti o principima koncepta nula otpada i cirkularne ekonomije, u okviru projekta se provodi kampanja „zero – waste priča“ koja ima za cilj promovisati primjere dobrih praksi održivog poslovanja u prekograničnom području. Jednu takvu priču pronašli smo u Tešnju, bosanskohercegovačkom gradu koji je poznat kao rasadnik dobrih poslovnih ideja, a ova se tiče upravo prekomjerne potrošnje plastike.
“KP Production” novi je bh. brend koji se bavi proizvodnjom didaktičkih igračaka za djecu – ali, ne uobičajenih. Od mnoštva proizvoda napravljenih od plastike koje svakodnevno nalazimo na tržištu, dječije igračke imaju jedan od najkraćih životnih vijekova. Zabrinjavajuća je činjenica da je 90% igračaka napravljeno od plastike, a da većina njih „nadživi“ dječiji interes, te postaju ozbiljan izvor zagađenja. Mladi poduzetnik Kenan Piro pokrenuo je start-up kompaniju “KP Production” koja se bavi proizvodnjom didaktičkih igračaka napravljenih od biorazgradive plastike.